(Download) "Bagnety Republiki. Motywacja i taktyka armii rewolucyjnej Francji 1791-1794" by John Lynn # Book PDF Kindle ePub Free
eBook details
- Title: Bagnety Republiki. Motywacja i taktyka armii rewolucyjnej Francji 1791-1794
- Author : John Lynn
- Release Date : January 01, 2016
- Genre: History,Books,Science & Nature,
- Pages : * pages
- Size : 2819 KB
Description
Od autora:
"Pod wzgl臋dem znaczenia w historii niewiele triumf贸w na polu bitwy dor贸wnuje zwyci臋stwom odniesionym przez armie rewolucyjnej Francji. Gdyby nie sukces republika艅skiego or臋偶a, cudzoziemscy wrogowie, kt贸rzy grozili przywr贸ceniem ancien r茅gime’u we Francji, zahamowaliby wielkie polityczne i spo艂eczne dzie艂o Rewolucji. W tym samym czasie, w kt贸rym zabezpieczy艂y Rewolucj臋, si艂y te odmieni艂y r贸wnie偶 charakter wojny w Europie. Bezprecedensowe zaanga偶owanie i wysi艂ek narodu francuskiego zako艅czy艂y epok臋 wojen dynastycznych i zapocz膮tkowa艂y er臋 wojen narodowych.
Moje studium bada motywacj臋 i taktyk臋 偶o艂nierzy, kt贸rzy stan臋li w obronie swojej ojczyzny w kluczowych pierwszych latach wojny. Skupia si臋 na walce lub dok艂adniej: na skuteczno艣ci bojowej. Po pierwsze jest histori膮 szczeg贸艂贸w, analiz膮 sk艂adu, dowodzenia, dyscypliny, edukacji, doktryny, szkolenia i stylu walki armii. Po drugie, jest analiz膮 charakteru motywacji oddzia艂u i relacji pomi臋dzy motywacj膮 a taktyk膮 batalion贸w w polu.
Poniewa偶 ostatecznie poruszono tu tradycyjny problem – jak 偶o艂nierze radzili sobie w bitwie – wiele z zadanych pyta艅 zosta艂o postawionych ju偶 wcze艣niej, lecz szuka艂em odpowiedzi w nowy spos贸b. Dyskusj臋 kszta艂tuj膮 teorie sp贸jno艣ci oddzia艂u i skuteczno艣ci bojowej zapo偶yczone z nauk spo艂ecznych. Podkre艣laj膮 takie rzadko brane pod uwag臋 czynniki, jak poczucie indywidualnej warto艣ci, wsp贸lne przekonania i standardy narzucone przez grup臋. Bogaty dorobek „nowej historii wojskowo艣ci” dostarcza 艣wie偶ych informacji i spostrze偶e艅. Na przestrzeni ostatniego dziesi臋ciolecia ukaza艂o si臋 kilka dobrych prac, w kt贸rych zbadano armi臋 francusk膮 ze spo艂ecznego, politycznego lub instytucjonalnego punktu widzenia. Korzysta艂em z nich i mam nadziej臋, 偶e moja w艂asna praca je uzupe艂nia. Moim celem by艂o zintegrowanie ich ustale艅 z badaniem 偶o艂nierzy pod ostrza艂em. Przy rekonstrukcji samego systemu taktycznego moje badania opiera艂y si臋 na podej艣ciu ilo艣ciowym opracowanym w celu wykroczenia poza w膮skie do艣wiadczenia i subiektywne oceny poszczeg贸lnych zwolennik贸w tego czy innego punktu widzenia".